Online Classes

Online Yoga class registration is now on MINDBODY. Click on the class of your choice, below.
Please read Attending Online and register at least a half hour before any class.

Monday, October 26
9:15 a.m.
Level I with Paula Padma Carino 11:00 a.m.Toddler Yoga with Lakshmi Pidel 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 12:30 p.m.Multilevel with Snow Shimazu 2:15 p.m.Gentle with Drewry Devika Kindred 4:15 p.m.Level I with Rashmi 6:00 p.m.Evening Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz Level II with Michelle 7:30 p.m.Level I/II with Eileen Tuesday, October 27
9:15 a.m.
Multilevel with Chandra/Jo Sgammato 12:00 p.m.Multilevel with Gopala/George Manicone 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 1:30 p.m.Level I/II with Linda Mangan (Lajja) 3:00 p.m.Kids Yoga Age 3-6 with Lakshmi Pidel 4:30 p.m.Level II with SUB 6:00 p.m.Evening Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 6:15 p.m.Level I with Liza M. Wednesday, October 28
9:15 a.m.
Level II with James Cancienne 10:30 a.m.Level I with Gail Elizabeth Ganga Williams 12:00 p.m.Multilevel with Pamela Prashanti Slovin 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 1:30 p.m.Yin with Kali Morse 3:00 p.m.Kids Yoga age 7-11 with Lakshmi Pidel 4:30 p.m.Yoga for Arthritis Chronic Pain with Peter Karow 6:00 p.m.Evening Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz Level I with Christian (Chaitanya) 7:30 p.m.Level II/III with Madhavan Thursday, October 29
10:15 a.m.
Chair with Hamsa Spagnola 11:45 a.m.Multilevel with Krishna 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 1:15 p.m.Level I with Bhakti Cinzia Parma 3:15 p.m.Level I/II with Kālyana 6:00 p.m.Evening Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 6:45 p.m.Restorative with Claire Deroy Friday, October 30
9:00 a.m.
Level I with Dhāraṇī (Diana Díaz) 10:30 a.m.Level I with Suditi 12:00 p.m.Tai Chi Easy/Chair Yoga Fusion Class with Melissa !Mati! Elstein 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 1:30 p.m.Level II/III with Jayadevi 3:00 p.m.Level I/II with Rashmi 5:00 p.m.Deep Relaxation with Sevika Dobrow 6:15 p.m.Multilevel with Snow Shimazu Saturday, October 31
8:30 a.m.
Level II with Swami Asokananda 10:00 a.m.Level I plus Prenatal with Lakshmi Pidel 12:00 p.m.Multilevel with Kālyana 12:15 p.m.Noon Meditation with Rev. Sam Rudra Swartz 3:30 p.m.Level I with Jayasri 5:00 p.m.Yoga for Arthritis Chronic Pain with Livvie Mann 6:30 p.m.Restorative with Tripti Thea Pratt

Featured Programs

Study Group on Raja Yoga: Yoga Philosophy and Psychology with Swami Chidananda

Tuesday, October 27

Lotus Palm Thai Yoga Massage 1: 5-Day Intensive with Renée Rice

Wednesday–Sunday, October 28–November 1

Thursday Night Scripture Study: Bibliomancy with Rev. Sam Rudra Swartz, IYM

Thursday, October 29

Full Moon Yin Yoga and Tibetan Bowls: Resonate with Stillness with Jayadevi, RYT 500 and Rev. Laksmi Scalise, RYT 500

Friday, October 30

Weekly Online Sound Bath: Relax and Unwind with Rev. Laksmi Scalise, RYT 500, IYM

Saturday, October 31

Satsang with Swami Chidananda

Saturday, October 31

Guided Meditation with Robert Padman Bernstein

Sunday, November 1

Thursday Night Scripture Study: Bibliomancy with Rev. Sam Rudra Swartz, IYM

Thursday, November 5

Yoga for Bone Health Training Online with Loren M.Fishman, M.D., B.Phil. (Oxon.)

TRE (Tension and Trauma Releasing Exercises): Online Intro Workshop with Maria Alfaro, E-RYT

Saturday, November 7

Weekly Online Sound Bath: Relax and Unwind with Rev. Laksmi Scalise, RYT 500, IYM

Saturday, November 7

Satsang with Rev. Laksmi Scalise, RYT 500, IYM

Saturday, November 7

Guided Meditation with Robert Padman Bernstein

Sunday, November 8

Thursday Night Scripture Study: Bibliomancy with Rev. Sam Rudra Swartz, IYM

Thursday, November 12

Weekly Online Sound Bath: Relax and Unwind with Rev. Laksmi Scalise, RYT 500, IYM

Saturday, November 14

Satsang with Rev. Shankar Fern

Saturday, November 14

Guided Meditation with Robert Padman Bernstein

Sunday, November 15

Introducing Lymphatic Self-Care: The Body’s Cleansing System with Snow Shimazu, M.A., L.M.T., ARCB, RYT

Wednesday, November 18

Thursday Night Scripture Study: Bibliomancy with Rev. Sam Rudra Swartz, IYM

Thursday, November 19

For The Love of Integral Yoga: How Six Branches Transformed One Life—and Can Transform Yours with Chandra/Jo Sgammato

Saturday, November 21

Prenatal Teachers Continuing Education: Gender-Expansive Prenatal and Postpartum Yoga: Considerations for Trans, Non-binary, Gender Non-Conforming + Students with Jenna Brown

Saturday, November 21

Weekly Online Sound Bath: Relax and Unwind with Rev. Laksmi Scalise, RYT 500, IYM

Saturday, November 21

Satsang with Swami Asokananda

Saturday, November 21

Guided Meditation with Robert Padman Bernstein

Sunday, November 22

Online Trainings

Yoga for the Special Child Online
95-Hour Certification PART 1

November 2–12, 2020


Yoga for the Special Child Online
95-Hour Certification PART 1

November 6–22, 2020


Deepening into Therapeutic Yoga Level II Online
November 7–22, 2020


Raja Yoga Online
January 25–June 5, 2021


View the Training Programs menu at the top of this page for our full list of upcoming trainings in 2020.